Здрастуйте, шановні HR фахівці!
Прошу допомогти розібратися у правових аспектах процедури звільнення на підприємстві (ТОВ), де відсутня профспілкова організація. У зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці підприємства Працівника (працюючого пенсіонера) було попереджено про майбутнє (за два місяці) звільнення з роботи в зв'язку із скороченням його посади (п.1 ст.40 КЗпП України). В цілях працевлаштування Працівника Дирекція товариства з обмеженою відповідальністю (надалі Дирекція) запропонувала йому вакантну посаду в новому підрозділі підприємства.
Для прийняття рішення по цій пропозиції (згода / відмова) Працівник запросив ознайомити його (письмово) з посадовою інструкцією на цю вакантну посаду, але вже пройшло десять днів з моменту попередження про майбутнє звільнення, а посадова інструкція мабуть ще не розроблена. Може Дирекція вважає, що є ще час на роздуми Працівника по прийняттю рішення по запропонованій посаді, бо звільнення заплановано по наказу на 01.09.2011р.? Будемо вважати, що Працівник відмовляється від цієї пропозиції. Дирекція розраховує, що все зроблено по закону і Працівника можна звільнити по обумовленій даті (01.09.2011р.).
Але, хоча на підприємстві відсутня профспілка, існує рада трудового колективу (РТК) і Колективний Договір.
Своїм наказом про майбутнє звільнення Працівника Дирекція не виконала вимогу Колдоговору про наступне (цитата):
“ У разі виникнення причин, через які неминучі вивільнення працівників з ініціативи сторони власника, проводити їх лише за умови письмового повідомлення РТК про причини й терміни вивільнення, кількість та категорії працівників, які підлягають скороченню, не пізніше ніж за два місяці до намічуваних звільнень.”
Запитання:
1) Чи буде законною вимога Працівника про зміну дати звільнення зі зміщенням на два місяці від моменту офіційного повідомлення РТК про майбутнє скорочення штату?
2) Чи може у даному випадку Працівник, у визначений ним строк ( для цієї ситуації, наприклад, за один день до офіційного звільнення 31.08.11р.), розірвати трудовий договір за власним бажанням, тому що Дирекція не виконала вищеназвані умови Колективного Договору (абз.3 ст.38 КЗпП України) та на підставі ст.44 КЗпП України вимагати виплати вихідної допомоги у розмірі тримісячного середнього заробітку?
3) Чи повинна у даному випадку Дирекція нести відповідальність по статті 18 ЗАКОНУ УКРАЇНИ Про колективні договори і угоди? (цитата):
“ Стаття 18. Відповідальність за порушення і невиконання колективного договору, угоди
На осіб, які представляють власника або уповноважений ним орган чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і з вини яких порушено чи не виконано зобов'язання щодо колективного договору, угоди, накладається штраф до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади.
На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов'язання щодо колективного договору, угоди. “
Заздалегідь дякую за вашу відповідь.
|