Показать сообщение отдельно
Старый 15.10.2008, 16:53   #2
экс-Редактор
Ветеран HR-Лиги
 
Регистрация: 08.06.2006
Адрес: Киев UA
Сообщений: 630
Вы сказали Спасибо: 0
Поблагодарили 106 раз(а) в 11 сообщениях
По умолчанию

Должен. А еще должно быть обязательно - лицензия на ведение подобного рода деятельности у компании.

Стаття 15. Служба охорони праці на підприємстві

На підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, що затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань нагляду за охороною праці.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.

На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.

Керівники та спеціалісти служби охорони праці за своєю посадою і заробітною платою прирівнюються до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

Спеціалісти служби охорони праці у разі виявлення порушень охорони праці мають право:
— видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов'язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці;
— вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
— зупиняти роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва у разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров'ю працюючих;
— надсилати роботодавцю подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці.

Припис спеціаліста з охорони праці може скасувати лише роботодавець.

Ліквідація служби охорони праці допускається тільки у разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою.

Есть такие пособия. Для ВУЗов их великое количество.
  • Основи охорони праці: Підручник для студ. вузів/ В.Ц.Жидецький, В.С.Джигирей, О.В.Мельников.- 5-те вид., доп.- Львів: Афіша, 2001.- 350с.

    Охорона праці в галузі освіти Катренко Л.А., Пістун І.П.Охорона праці в галузі освіти: Навчальний посібник. 2-ге вид., доп. - Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. - 304 с

    Основи охорони праці Гандзюк М. П., Желібо Є. П., Халімовський М. О. Основи охорони праці: Підручник. 2-е вид. / За ред. М. П. Гандзюка. -К.: Каравела, 2004. - 408 с

Первый учебник не очень легко воспринимается, зато он вас ознакомит со всеми основными положениями, а также нормативными актами, регулирующими деятельность службы ОТ. Если мне не изменяет память, там есть еще и приложения по заполнению различных форм.

Остальные учебники несколько слабее, на мой взгляд.

А также сборник Н.Типатова. Основная документация службы ОТ. http://b-t.com.ua/kopilka/ot.rar

А вообще - Поиск по форуму в Помощь. Найдете много интересного. Курсы - вы в каком городе? Держнаглядохоронпраци этим делом заведует, телефон, увы, не подскажу.
экс-Редактор вне форума   Ответить с цитированием
Этот пользователь сказал Спасибо экс-Редактор за это полезное сообщение:
kozur (09.02.2010)